Jedním z klíčových prvků nejen chytrého regionu je spolupráce. Každá z obcí nějakým způsobem spolupracuje například s nejbližším okolím (dalšími obcemi), s místními podnikateli nebo třeba se školami na svém území. Obce ale také mohou spolupracovat s dalšími subjekty jako jsou například vysoké školy, které mohou obcím zajímavým způsobem pomoci s rozvojem. Za zajímavými příklady nemusíme chodit daleko.
Na území Karlovarského kraje se nachází 5 místních akčních skupin (MAS) a 15 dobrovolných svazků obcí. Mapu jednotlivých MAS a jejich působnost naleznete na stránkách Krajského úřadu Karlovarského kraje a seznam dobrovolných svazků obcí zde. Svazky obcí a MAS řeší společná témata obcí sídlících zpravidla ve stejném regionu. Mezi řešená témata často patří například kultura, cestovní ruch, životní prostředí, školství, sociální péče a další. Unikátním projektem, který v našem kraji vznikl před několika lety na úrovni dobrovolného svazku obcí, je svazková škola Regionu Karlovarský venkov. Ta vznikla sdružením škol v Otovicích, Sadově a Hájku a stala se tak první svazkovou školou v celé České republice. A jaké výhody plynou z tohoto sloučení? Obcím napomůže zřízení svazkové školy udržet kvalitní školství a ušetřit nemalé prostředky. Svazková škola dokáže lépe pracovat se zastupitelností jednotlivých pedagogů, získává lepší možnosti přístupu k didaktickým pomůckám, ale také ke vzdělávacím projektům.
Také v oblasti přeshraniční spolupráce mohou vznikat zajímavá chytrá řešení. Projekt Kulturní cesta fojtů se například snaží oživit turistické oblasti západních Čech a středního Německa. Do tohoto projektu se zapojila řada aktérů z obou stran hranice z řad měst (Cheb, Aš, Františkovy Lázně, Weida, Greiz, Plavno), ale také univerzit a dalších aktérů. Z hlediska smart řešení je zajímavé využití rozšířené reality vizualizující vybrané památky v různých historických obdobích. Ale o tom jsme už psali minule.
Použitá fotografie pochází z webu www.kvpoint.cz - databanky fotografií Karlovarského kraje.
Spolupracovat obce mohou také s výzkumným sektorem. Příkladem z našeho regionu jsou unikátní historické krovy v Chebu. Z pohledu našeho článku jsou zajímavé už jen tím, že jejich unikátnost byla dokázána pomocí pasportizace, která je běžnou součástí chytrých měst a obcí. Pasportizaci se budeme blíže věnovat v článku #9 Strategické řízení je také smart. V rámci projektu Využití ekonomického a společenského potenciálu kulturního dědictví se město Cheb a Karlovarský kraj spojily se Západočeskou univerzitou v Plzni a Ústavem teoretické a aplikované mechaniky AV ČR. Díky spojení společenskovědního a technického výzkumu budou v letech 2020-2023 díky projektu vytvořeny nástroje pro zpřístupnění, prezentaci, animaci a využití hodnot této atraktivity. Během projektu bude také vytvořen návod pro ostatní města, který napomůže obdobné pamětihodnosti chránit, ale také prezentovat.
S výzkumným sektorem ale může spolupracovat i základní škola, tak jako to dělá v současnosti 6. ZŠ v Sokolově, která ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou instalovala chytrou ptačí budku. Kromě výzkumníků z Fakulty životního prostředí mohou monitorovat hnízdění ptactva také žáci základní školy a veřejnost. ZŠ Skalná spolupracuje zase s Geofyzikálním ústavem AV ČR a s Karlovarským krajem založila v roce 2020 Geofyzikální centrum, které vzniklo v rámci nového Regionálního projektu Akademie věd.
Zaujalo vás téma? Zkoukněte také předchozí díly našeho seriálu Smart inspirace Karlovarského kraje!
- #1 Co je Chytrý region?
- #2 Jste smart občan?
- #3 Základ chytrého regionu – Kvalitní internetové připojení
- #4 Smart mobilní aplikace
- #5 Smart zapojování obyvatel do aktivit
- #6 Smart Doprava
Příští díl, který vyjde 5. října, bude věnovaný životnímu prostředí v chytrém regionu.
<< Přejít na předchozí díl seriálu Přejít na další díl seriálu >>