Možná už se vám to stalo taky, třeba na dovolené. Zaparkujete auto u turistické atrakce, a je potřeba zaplatit parkovné. Ale automat na parkovné přijímá jen mince, které nemáte anebo jich nemáte tolik. Co teď? Odjet? Hledat jiné parkoviště? To není příjemný start. Čím dál častěji u nás doma nebo v zahraničí můžete narazit na automat, který přijímá karty anebo dokonce využívá platební aplikace, která vás nechá uhradit jen přesně takovou výši parkovného, kterou na parkovišti skutečně využijete.
Aplikace v mobilu jsou dneska snad téměř na všechno a samozřejmě se stávají součástí i obcí a měst. A i když se často potýkají s různými problémy, rozhodně můžeme tvrdit, že nám a obcím mohou v lecčem usnadňovat život. Jaké aplikace využívají obce a města Karlovarského kraje?
Nejrozšířenější aplikace využívané obcemi našeho kraje jsou ty, které informují o dění v obci. Mohou například občany upozornit formou SMS na akutní událost (třeba na výpadek elektrické energie), ale také formou běžných upozornění aplikace. Občané díky těmto aplikacím mohou být informováni i o běžných tématech, které si projdou třeba cestou autobusem z práce domů. Pokud má někdo vztah k více obcím najednou, může sledovat události ve více obcích zároveň. Těchto aplikací je celá řada. Nejčastěji používané jsou u nás Mobilní rozhlas, Hlášení rozhlasu, Infokanál nebo Česká obec. Chcete vědět, jakou aplikaci používá Vaše obec? Pak doporučujeme navštívit naši mapu chytrých řešení na stránce věnované Chytrému regionu, kde najdete kompletní přehled o aplikacích, které obce v našem kraji využívají.
Obce ale také využívají další upozorňovací aplikace, prostřednictvím kterých mohou být občané informováni například o tom, že v jejich ulici bude probíhat blokové čistění (města Cheb a Aš), nebo naopak mohou občané upozornit obec na přeplnění konkrétní nádoby na odpady (Karlovy Vary a Chodov). V případě těchto aplikací je možné také získat podrobný přehled o nejbližších stanovištích nádob na různé druhy odpadu a další informace týkající se odpadů ve městě.
Další rozšířené aplikace souvisí s dopravou. Díky nim můžete v našem regionu platit jízdenky MHD, platit parkovné a třeba i sledovat polohu autobusu, na který čekáte na zastávce. Nejvíce služeb prozatím poskytuje krajské město. V aplikaci Vary Virtual si můžete zakoupit jednotlivé jízdné, předplatné jízdného, zaplatit parkovné nebo vjezd do lázeňského území, vyhledat spojení MHD, najít nejbližší zastávku, zhlédnout strukturu linek MHD nebo právě zjistit aktuální polohu autobusu. Některá města ale využívají také aplikace pro platbu MHD nebo úhradu parkovného (například Cheb, Sokolov a Mariánské Lázně).
Mobilní aplikace se využívají také k turistickým účelům. Zajišťují větší informovanost turistů (a tedy i nás, obyvatel Karlovarského kraje, když cestujeme a poznáváme náš kraj) o konkrétním místě a tvoří tak interaktivního průvodce (Karlovy Vary, Nejdek, Bochov), nebo slouží jako naučná zábava v podobě rozšířené reality. Rozšířená realita dosazuje 3D objekty do prostoru, který snímá fotoaparát vašeho mobilu. Je k tomu potřeba stáhnout konkrétní aplikace a poté jen namířit fotoaparát na QR kód. Na displeji se vám tak například zobrazí reálný hrad i se střechou, která už před několika stoletími shořela. S rozšířenou realitou si prozatím prohlédnete historické památky Chebu, Aše, Karlových Varů a různých obcí a měst Krušnohoří. Zajímavý příběh vyprávěný přímo od historicky významné osobnosti na displeji mobilu vytvoří zážitek, díky kterému si místo lépe zapamatujete a výpravy pro děti se stanou dobrodružnější.
V našem kraji naleznete minimálně 50 příkladů využívání mobilních aplikací obcemi. V některých případech by bylo příjemnější jednotlivé funkce aplikací začlenit do jedné zastřešující aplikace, která by ideálně sloužila většímu území a omezil by se počet aplikací, které je třeba instalovat do našich chytrých mobilů. Každopádně nám aplikace pomáhají komunikovat se svou obcí nebo městem, snadněji se dopravovat nebo zpestřit všední výlet po regionu.
A jaké z těchto aplikací používáte vy? Jaké byste doporučili pro poznávání kraje? A jaké byste doporučili pro „lepší“ život ve městě či na venkově? Sdílejte s námi váš názor na sociálních sítích!
Přečtěte si také předchozí díly našeho seriálu Smart inspirace Karlovarského kraje:
- #1 Co je Chytrý region?
- #2 Jste smart občan?
- #3 Základ chytrého regionu – Kvalitní internetové připojení
V příštím díle se zaměříme na Smart zapojování obyvatel do aktivit.
<< Přejít na předchozí díl seriálu Přejít na další díl seriálu >>