Projekt VR PROFILAB ulehčí žákům výběr střední školy

9. 9. 2024

Den v kůži nejžádanějších profesí Karlovarského kraje si od září vyzkouší žáci a studenti na vybraných školách

Výběr střední školy je pro žáky jedním z prvních vážných životních rozhodnutí, které ovlivní jejich profesní život. Jak ale vybrat správnou školu a obor, když mnozí ze 14 – 15letých vůbec netuší, jaké zaměstnání by je bavilo? Pomoci by jim mohl náš pilotní projekt VR PROFILAB, který je dalším nástrojem Karlovarského kraje v boji proti odlivu absolventů a mladých lidí z regionu. Jedná se o sérii videí natočených speciální 360° metodou zachycujících "jeden den v konkrétním povolání" a určených speciálně pro VR brýle.

Většina žáků se při volbě budoucího povolání málo orientuje na žádané obory a profese v Karlovarském kraji. Zaměstnavatelé mají tudíž následně problém sehnat kvalifikované zaměstnance. 

Ing. Vlastimil Veselý, ředitel KARP, p.o., k projektu uvedl: „VR PROFILAB ukáže žákům 8. a 9. tříd ZŠ, studentům 2. ročníku SŠ, ale i jejich rodičům, učitelům či kariérovým poradcům TOP profese v regionu včetně ohodnocení, volných pracovních míst a také vhodnou školu pro zvolený profesní obor. Věřím, že tato aktivita do budoucna přinese ovoce v podobě zvýšení kvalifikovaných pracovníků na nejžádanějších pozicích. Aktuálně máme natočeno prvních 20 360° videí klíčových profesí v kraji. Pokud se nám pilotní projekt osvědčí, jsme připraveni přidávat další. Všechna videa jsou již dostupná na našem YouTube kanálu."

Do natáčení videí se zapojil i jeden z největších zaměstnavatelů v regionu, sokolovská chemička Synthomer. Ze zaměstnanců, absolventů a praktikantů z partnerských škol společnosti se tak na jeden den stali herci. „Video z prostředí naší firmy nabídne pohled do skutečných chemických provozů, na reálná pracoviště, do pracovních týmů. Jsme rádi, že ve videu zaznívají názory mladých lidí, kteří si chemii vybrali jako svoji budoucnost v Karlovarském kraji a jsou spokojeni. Dokonce v něm prozradíme více o našich benefitech či o tom, jak pečujeme o naše zaměstnance,“ nastínil obsah videa věnovaného každodenním pracovním činnostem chemického technika Ing. Oldřich Honzák, vedoucí Personálního odboru Synthomer a.s.

Díky simulaci v brýlích pro virtuální realitu prožijí žáci den v reálném prostředí firem Karlovarského kraje a získají populární formou potřebné informace, které jim mohou výrazně pomoci s výběrem vhodného zaměření. Co reálně obnáší práce kuchaře, maséra, skláře, projektového inženýra, chemického technika, programátora PLC, IT technika, průmyslového inženýra, zdravotníka a dalších klíčových povolání v kraji, poznají mladí právě díky promítání ve 3D brýlích. První kolo testování na vybraných školách právě nyní, v září 2024.

Projekt Virtuální laboratoř profesí Karlovarského kraje je realizován v rámci projektu Smart Akcelerátor 3 Karlovarskou agenturou rozvoje podnikání, p. o.

1725883969-180766427612954052271225519068.jpg

1725883980-136379302515331809101913097007.jpg

Projekt VR PROFILAB ulehčí žákům výběr střední školy
Všechny aktuality
Vize

Být profesionální organizací směřující k dlouhodobé prosperitě
Karlovarského kraje, přístupnou k požadavkům regionu,
odpovědnou vůči svým partnerům a otevřenou novým podnětům.