Dnes se zaměříme na to, proč je důležité kvalitní internetové připojení. Umíte si představit, že byste nemohli ihned „vygooglit“ to, co vás zajímá? Nemohli byste poslat fotku z telefonu, podívat se, kdy jede autobus nebo kde je dopravní problém? Museli neustále nosit peníze po kapsách či měnit peníze při cestě na dovolenou? Nejen to nám umožnil internet a rychlé sítě. Od roku 1969 zaznamenal internet obrovský vývojový skok. Co to ale znamená pro chytrý region?
Podle dat Českého statistického úřadu mají čtyři z pěti domácností Karlovarského kraje ve své domácnosti k dispozici vysokorychlostní internet a internet v mobilu u nás využívá více než dvě třetiny lidí. Na rozdíl od mnoha jiných statistik se v tomto ohledu náš region rozhodně nenachází na posledním místě, a dokonce se pohybuje mezi lepšími kraji.1 Intenzivněji využívají například internet v mobilu již pouze obyvatelé Prahy a Plzeňského kraje. Vypadá to, že jsme u nás moderním technologiím nakloněni. A to máme ve srovnání s ostatními regiony poměrně vysoký věkový průměr obyvatel!
Do našeho kraje se pomalu ale jistě dostávají 5G sítě. Co znamená 5G? Proč 4G nestačí? Tyto sítě umožní nejen vyšší přenosovou rychlost, ale také možnost připojení velkého počtu různých zařízení (vč. například robotů ve výrobních prostorách), která přenášejí v reálném čase velmi objemná data. První zkušenosti s 5G sítěmi získalo naše krajské město v roce 2019, když uzavřelo se společností Vodafone gigabitové partnerství. Díky tomuto partnerství byla 1. komerční 5G síť v České republice spuštěna právě v Karlových Varech. Partnerství pomáhá přilákat do města nové technologické firmy. Ke konci roku 2019 se navíc Karlovy Vary staly vítězem soutěže 5G pro 5 měst z celkových 58 měst a obcí, které se do soutěže přihlásily.
Podle současných map pokrytí nabízí 5G internet v našem kraji dva hlavní operátoři, kteří mají pokrytá vetší města. Dostávají se také již do prvních spíše venkovských oblastí. Oblast pokrytí zjistíte jednoduše na těchto stránkách: mapa pokrytí Vodafone, mapa pokrytí O2, mapa pokrytí T-Mobile (tam zatím pokrytí 5G v našem kraji nenajdete). Z naší zkušenosti ale víme, že mnoho obcí má i se základním připojením k internetu problémy. Pro poskytovatele zřejmě nejsou malé obce zajímavé a menší obce by musely vynaložit nemalé prostředky na budování potřebné infrastruktury. Přitom právě kvalitní internetové připojení může být impulsem pro investice v regionu a napomáhat také zvyšování atraktivity pro obyvatele, kteří pracují z domova. Kvalitní internetové připojení i v menších obcích tak může být jedním z nástrojů, jak řešit odliv obyvatel z regionu.
Takzvaná bílá místa na mapě pokrytí řeší Operační program Podnikání a inovace (OP PIK), ze kterého bylo podpořeno rozšíření sítí nové generace do tří obcí našeho kraje. Podmínkou realizovaných projektů bylo zpřístupnit vysokorychlostní připojení k internetu přenosovou rychlostí alespoň 30 Mbit/s s podmínkou umožnit do budoucna jednoduché rozšíření na 100 Mbit/s. Pro příklad, kdyby byla rychlost 30Mbit/s garantována pro stahování, běžný film v kvalitě Full HD (cca 2 GB) by bylo možné stáhnout za necelých 9 minut a při rychlosti 100 Mbit/s dokonce za necelé 3 minuty. Vzhledem ke konci programového období 2014-2020 již v rámci OP PIK vyhlašovány další výzvy nebudou. První výzvy připravovaného nástupnického Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) by mohly být vypsány začátkem příštího roku. O možnostech podpory vysokorychlostního internetu budeme informovat na našich kanálech.
Věříme, že podobných billboardů spatříme v našem kraji (a nejen ve velkých městech) hodně.
V příštím díle se budeme věnovat chytrým mobilním aplikacím, které obce a města našeho kraje využívají. Podívejte se také na předchozí díly:
<< Přejít na předchozí díl seriálu Přejít na další díl seriálu >> >>